logo

KULTUR

Konstauktion: auktionen slutar 1 maj

Komposition, färglitografi (1978). Bildyta: 22 x 36 cm (skickas i passepartout).

2018-04-27

Konstauktion: signerad färglitografi av den store surrealisten Sven Erik Johansson!

Konstauktion slutar 1 maj 9:35

Varje månad auktionerar vi ut ett konstverk, som kan förvärvas genom budgivning på auktionssajten Tradera. Samtliga försäljningsintäkter går till tidningens nya bildfond, avsedd att finansiera illustrationsjobb som utförs för FiB/K. Medan äldre konstverk därmed kommer ut ur förråden, kan tidningen fyllas med nya.

Konstverket som under april ligger ute till försäljning är en färglitografi, signerad SE Johansson 1978 och tryckt i en upplaga om 310 exemplar.

Sven Erik Johansson (f. 1925) växte upp i arbetarstadsdelen Norrby i utkanten av Borås. Hans talang uppmärksammades när han som skogsvaktare tecknade flitigt, varpå han sökte och antogs till Slöjdföreningens skola i Göteborg. Därefter fortsatte han sin konstnärliga bildning vid Valans konstskola. Där målade han främst figurativt, men succesivt började motiven förändras och måleriet bli mer abstrakt.

Enligt Bukowskis hämtar Johansson motiv ur det undermedvetna, där fågelfigurer, äggformer och andra fantasiformer finns. I hans snabba arbeten, som sällan föregås av skisser, spelar slumpen en viktig roll. Idag beskrivs Johansson som ”den store surrealisten i svensk konst". Han finns representerad på bl.a. Museum of Modern Art i New York, Metropolitan Museum i Miami, Svenska institutet i Paris samt på Moderna muséet och Nationalmuseum i Stockholm.

Här är länken till Tradera

Teckna en prenumeration på FiB/K här

KULTUR

Fanny å Farmor

Ett inlägg under pågående valrörelse av Kristina Eriksson och Hans-Magnus Meincke.

KULTUR

Musikaliskt mirakel

Margareta Zetterström

När Bach gjorde det inledande preludiet i Das Wohltemperierte Klavier spelbart för alla gläntade han på dörren till musikens underbara värld. Det menar författaren och översättaren Margareta Zetterström.

KULTUR

Illusion – sant eller falskt?

Eva Wernlid

Än lever det gamla järnbruket i Avesta, ett semestertips som står sig i alla väder. I år visar Avesta Art utställningen Illusion, en samlingsutställning med tretton konstnärer. Fotografen Eva Wernlid har besökt utställningen. Här återger hon den i ett kortare referat.