logo

TIDNINGEN

Konstauktion: Lägg ett bud på litografi av Stig Danielsson

I natt jag drömde det var fred på jord (u.å.). H: 41,7 x B: 59,5 cm (bildyta: 38 x 55,5 cm).

2018-01-20

Varje månad auktionerar vi ut ett konstverk, som kan förvärvas genom budgivning på auktionssajten Tradera. Samtliga försäljningsintäkter går till tidningens nya bildfond. Därmed kommer konstverken ut ur förråden och tidningen kan fyllas med ny konst.

Konstverket som under januari ligger ute till försäljning är en signerad färglitografi av Stig Danielsson med bildtexten I natt jag drömde det var fred på jord.

Stig Danielsson (1936-2014) var en svensk bildkonstnär, uppvuxen i Saltsjöbaden och utbildad vid Penbys Målarskola och Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Enligt Bukowskis är Danielsson främst känd för att uppmärksamma "det innerliga och allmängiltiga i situationer av utanförskap". Den skarpa kritiken mot de förtryckande maktstrukturer som föder utanförskap kombinerade han med att avbilda idylliska motiv, som blommor och stilleben.

Lägg ett bud här

Teckna en prenumeration här

Redaktionen

TIDNINGEN

Läsning exklusivt för prenumeranter

2018-04-20

Nu inför Folket i Bild Kulturfront en ny funktion, som förmån för våra prenumeranter. Artiklar kommer att finnas för läsning exklusivt för prenumeranter av FiB/K här på hemsidan.

TIDNINGEN

Utgivning av FiB/K nr 4 2018

2018-04-19

I dag är det ordinarie utgivning av FiB/K nr 4, men efter tekniska problem så kommer utgivningen att ske en dag senare än planerat.

TIDNINGEN

Folket i Bild Kulturfront nr 1 i sin helhet

2018-04-18

I morgon skulle det ha varit utgivningsdag för Folket i Bild Kulturfronts fjärde nummer 2018, men på grund av tekniska problem kommer tidningen att ges ut en dag senare. I väntan på det publicerar vi i dag FiB/K nr 1 2018 i sin helhet.

TIDNINGEN

Konstauktion: signerad färglitografi av den store surrealisten Sven Erik Johansson

2018-04-17

Varje månad auktionerar vi ut ett konstverk, som kan förvärvas genom budgivning på auktionssajten Tradera. Samtliga försäljningsintäkter går till tidningens nya bildfond, avsedd att finansiera illustrationsjobb som utförs för FiB/K. Medan äldre konstverk därmed kommer ut ur förråden, kan tidningen fyllas med nya.

Konstverket som under april ligger ute till försäljning är en färglitografi, signerad SE Johansson 1978 och tryckt i en upplaga om 310 exemplar.