F O L K E T I B I L D / K U L T U R F R O N T 4/98
g o d i s f ö r k r y d d s t a r k a
![]() | Söndags text Otto von Friesen bild Gittan Jönsson |
- Dålig mental träning, säger idrottspsykologen Unestål.
- Föråldrade grenar säger idrottshistoriker. Men är det egentligen så konstigt att det gick dåligt? Landet Sverige har ju gått dåligt. Folkhemmet har demonterats, arbetslösheten ligger på 30-talsnivå. Sjukvården går på knäna, skolorna rustas ner. De fackliga ombuden är stolta om de uppnår status quo i löneförhandlingarna. Samtidigt höljer sig bolagspamparna med oerhörda gratifikationer och fallskärmar, politikerna beviljar sig höjda arvoden och traktamenten. Som någon slags självutnämnda företagsledare flyger de Euroclass till Bryssel och Milano och super och horar på skattebetalarnas bekostnad.
Men den kollektiva depression som är vår förebådar förändring och utveckling. När grynvällingen är slut, då ser vi vad som såldes bort. Sen blir det dags att lämna gamla utslitna och förljugna illusioner om den ensammes lycka och börja arbetet med att formulera vad vi vill med oss alla och vårt land. Den enda framtid som finns är den vi själva kan ta ansvar för. Överlåter vi den i undersåtlig invandhet till politiker, ombudsmän och företagsledare, då får vi skåda motsatsen i vitögat; tillbakagång, upplösning, intighet. Inte bara som en själens utsatta ensamhet och hopplöshet, utan som konkret och illavarslande fattigdom i sämre och dyrare bostäder, i sjuk och manipulerad kost.
Sådant ser jag läget. Och bjuder på en stärkande soppa.GULASCHSOPPA![]() 4 personer ![]() 3 gula lökar 1-2 vitlöksklyftor 0,5 kg kravmärkt nötfärs, gärna grovmald 1 grön och 1 röd paprika 3-4 potatisar, mjölig sort 1 liten burk tomatpuré, 3 msk 1 rågad msk paprikapulver, mild sort 8 dl vatten 1,5 buljongtärningar 6 hela vit- och svartpepparkorn 1 msk rödvinsvinäger matolja |



F O L K E T I B I L D / K U L T U R F R O N T 4/98
i n t e r n e t u t g å v a n

