senaste

Vill att Alliansen skrotar FAS 3 nu

"Vi vill att Alliansen skrotar FAS 3 nu" 15 augusti 2012

Arbetsministern och Arbetsförmedlingen angående den höga arbetslösheten: Allt fungerar redan på bästa sätt, det finns ingen anledning till kritik. Men långtidsarbetslösheten bara ökar och ökar. Antalet personer som har varit arbetslösa i mer än två år har ökat dramatiskt och är nu 70000, Fas 3 är nu Sveriges största ”arbetsgivare”. På Facebook växer nu opinionen.

Regeringen har gjort Fas 3 till Sveriges största arbetsgivare

"Arbetsministern och Arbetsförmedlingen angående den höga arbetslösheten. Allt fungerar redan på bästa sätt, det finns ingen anledning till kritik.

Det är ett mycket märkligt förhållningssätt. Långtidsarbetslösheten bara ökar och ökar. Antalet personer som har varit arbetslösa i mer än två år har ökat dramatiskt och är nu 70000, Fas 3 är nu Sveriges största ”arbetsgivare” och ungdomsarbetslösheten ett enormt problem. Antalet unga förtidspensionärer har nästan fördubblats. Arbetsförmedlingen får bottenbetyg av svenska folket, myndigheten har lägre förtroende än till och med Försäkringskassan. Det är uppenbart att det krävs ett nytänkande. Problemen beror inte på bristande resurser. Arbetsförmedlingen har skickat tillbaks totalt 18 miljarder kronor till regeringen, pengar som var avsedda för att bekämpa arbetslösheten men som man alltså inte använt. Mitt råd till arbetsmarknadsministern: Erkänn problemen och släpp den ideologiska låsningen. Arbetsmarknadspolitiken har misslyckats, därför bör den omprövas." Källa SVD

Facebookgrupper emot FAS 3

VI VILL att ALLIANSEN SKROTAR FAS 3 NU

Kurt Junesjös krönikor

  • Rättsröta har angripit Arbetsdomstolen

    Lag ska vara stadgad och stiftad allt folket till ledning, både rika och fattiga och till åtskillnad mellan rätt och orätt. Så enkelt och klart utrycktes redan i 1300-talets Upplandslag det självklara att vid rättskipning ska lagen kunna läsas och förstås av den vanlige med­borgaren.




    Written on 29 juli 2010
    Läs mer...

Inrikesdebatt

  • Ett Sverige för alla-Regeringen går fel i Mellanöstern
    PM Socialdemokrater för tro och solidaritet

    Uttalanden antagna av förbundsårsmötet för Socialdemokrater för tro och solidaritet: Sverige har stora möjligheter, men hålls tillbaka av en orättvis politik. I Alliansens Sverige sätts människor åt sidan, utan möjligheter att delta och utvecklas. Under den senaste veckan har regeringen vid tre tillfällen gått fel i sin Mellanösternpolitik: Gunilla Carlsson vill dra in biståndet till ett Palestinskt statsbygge. Carl Bildt vill inte medverka till en svensk fredsbevarande styrka på Golan och Fredrik Reinfeldt uttalande om demonstrationerna i Turkiet går stick i stäv med Sveriges politik för mänskliga rättigheter.




    Written on 18 juni 2013
    Läs mer...
  • Nytt stöd ska öka rörligheten mellan EU-länderna. Finansieras av EU-kommissionen
    PM Arbetsförmedlingen

    Att öka rörligheten mellan EU-länderna kan hjälpa till att få ner arbetslösheten som är alldeles för hög bland unga människor. Eures Sverige startar nu Ditt första Eures-jobb, som finansieras av EU-kommissionen. Det gör det enklare för ungdomar i Europa mellan 18 och 30 år att flytta och börja arbeta i ett annat EU-land. Det finns 60 Eures-rådgivare vid Arbetsförmedlingen som kan informera och stödja ungdomar om hur man hittar arbete inom Europa.




    Written on 17 juni 2013
    Läs mer...
  • Arbetslösas rätt till skatteavdrag
    Placerad i "sysselsättningsfasen"

    Arbetslösa i sysselsättningsfasen (FAS3) på ett företag skrev var och en för sig, men med samma argument, till Skatteverket för något år sedan och begärde omprövning av sina deklarationer. Jag vill ha avdrag för inköp av SL-kort under den aktuella tidsperioden, då jag är långtidsarbetssökande och inskriven i JOB:en och uppbär aktivitetsstöd. Så här gör du för att få rätt till avdrag och undvika fällorna.




    Written on 14 juni 2013
    Läs mer...
  • Nato övar krig i Sverige
    Ulf Bjerén

    I september anordnas en stor Natoövning i Östersjön, Northern Coasts, under värdskap av Sverige. 12 Natoländer samt Sverige, Finland och Österrike deltar. Alla truppslag medverkar men tyngdpunkten blir marin. Övningen inleds med en hamnfas i Karlskrona där 40 krigsfartyg kommer att ligga för ankar.




    Written on 5 juni 2013
    Läs mer...
  • (KU) utlåtandet om utlämningen av de två svenskarna
    Muslimska Mänskliga Rättighetskommittén

    Stor besvikelse efter konstitutionsutskottet(KU) utlåtande kring utlämningen av de två svenskarna från Djibouti till USA.




    Written on 5 juni 2013
    Läs mer...