senaste

Naminsamling för kurdfångar

Murat Kuseyri 31 oktober 2012

Hunger strikers in Turkish prisons: Engage in constructive dialogue with prisoners

Prisoners will begin to die soon. Every second is valuable.

Petition Letter

We, the undersigned, are deeply concerned about the situation and condition of hunger strikers in Turkish prisons. We understand that over 700 Kurdish political prisoners have passed their 46th day on hunger strike, without their demands being addressed by the authorities. Medical experts confirm that in the course of a hunger strike the 40th day is a turning point where physical and mental...READ MORE
[Your name]

 

Tidigare uppgifter:

Protesten utanför Sveriges Riksdag fortsätter. Demonstranterna kommer att övernatta utanför riksdagen fram till det att deras krav uppfylls. Sveriges regering måste medla mellan den turkiska AKP-regeringen och de fängslade hungerstrejkande kurdiska politikerna, för att hindra dödsfall.

Trots den bitande kylan fortsätter uppemot 250 personer en sittprotest utanför Sveriges Riksdag. Syftet med aktionen är att stödja den hungerstrejk som pågår på obestämd tid i Turkiets fängelser. Hungerstrejken som inleddes av nio fängslade kvinnliga politiker den 12 september, är idag inne på dag 49. Fyra av de nio fängslade kvinnliga politiska fångarna kan inte längre ta in vätska, detta är ett mycket allvarligt tecken på att deras liv sviktar.

De kurdiska demonstranterna kräver att Sveriges regering, med omedelbar verkan ingriper i situationen och medlar mellan den turkiska AKP-regeringen och de fängslade hungerstrejkande kurdiska politikerna, för att hindra dödsfall.

Sent på tisdagskvällen uppgav de kurdiska demonstranterna för Kurd.se att de välkomnar svensk media till presskonferens utanför Sveriges Riksdag onsdagen den 31 oktober, klockan 13:00. De kurdiska demonstranterna uppger för Kurd.se att man välkomnar svensk media till presskonferens utanför Sveriges Riksdag onsdagen den 31 oktober, klockan 13:00.

- Vi välkomnar också vänner, som stödjer en demokratisk och fredlig lösning av kurdfrågan i Turkiet, till presskonferensen. Vi välkomnar till stark deltagande, uppger man för Kurd.se.

Silav û rêz/Vänliga hälsningar
Redaktionen på Kurd.se
Hemsida: www.kurd.se  Facebook: http://www.facebook.com/pages/Kurdse/137165963013446?v=wall
Twitter: @KurdSe
 

Kurt Junesjös krönikor

  • Rättsröta har angripit Arbetsdomstolen

    Lag ska vara stadgad och stiftad allt folket till ledning, både rika och fattiga och till åtskillnad mellan rätt och orätt. Så enkelt och klart utrycktes redan i 1300-talets Upplandslag det självklara att vid rättskipning ska lagen kunna läsas och förstås av den vanlige med­borgaren.




    Written on 29 juli 2010
    Läs mer...

Inrikesdebatt

  • Nytt stöd ska öka rörligheten mellan EU-länderna. Finansieras av EU-kommissionen
    PM Arbetsförmedlingen

    Att öka rörligheten mellan EU-länderna kan hjälpa till att få ner arbetslösheten som är alldeles för hög bland unga människor. Eures Sverige startar nu Ditt första Eures-jobb, som finansieras av EU-kommissionen. Det gör det enklare för ungdomar i Europa mellan 18 och 30 år att flytta och börja arbeta i ett annat EU-land. Det finns 60 Eures-rådgivare vid Arbetsförmedlingen som kan informera och stödja ungdomar om hur man hittar arbete inom Europa.




    Written on 17 juni 2013
    Läs mer...
  • Arbetslösas rätt till skatteavdrag
    Placerad i "sysselsättningsfasen"

    Arbetslösa i sysselsättningsfasen (FAS3) på ett företag skrev var och en för sig, men med samma argument, till Skatteverket för något år sedan och begärde omprövning av sina deklarationer. Jag vill ha avdrag för inköp av SL-kort under den aktuella tidsperioden, då jag är långtidsarbetssökande och inskriven i JOB:en och uppbär aktivitetsstöd. Så här gör du för att få rätt till avdrag och undvika fällorna.




    Written on 14 juni 2013
    Läs mer...
  • Nato övar krig i Sverige
    Ulf Bjerén

    I september anordnas en stor Natoövning i Östersjön, Northern Coasts, under värdskap av Sverige. 12 Natoländer samt Sverige, Finland och Österrike deltar. Alla truppslag medverkar men tyngdpunkten blir marin. Övningen inleds med en hamnfas i Karlskrona där 40 krigsfartyg kommer att ligga för ankar.




    Written on 5 juni 2013
    Läs mer...
  • (KU) utlåtandet om utlämningen av de två svenskarna
    Muslimska Mänskliga Rättighetskommittén

    Stor besvikelse efter konstitutionsutskottet(KU) utlåtande kring utlämningen av de två svenskarna från Djibouti till USA.




    Written on 5 juni 2013
    Läs mer...
  • Utställning om hardcorens huvudstad
    Folkrörelsearkivet i Västerbotten

    Utställningen ska bland annat visa hur viktig Umeås hardcorerörelse varit för dagens musikscen. Den omtalade ”Umeåandan”, gör-det-själv-kulturen, kommer att lyftas fram och förhoppningen är att utställningen ska inspirera till fortsatt eget skapande och nya former av engagemang.




    Written on 4 juni 2013
    Läs mer...