Helt normalt nu att leva med Den Stora Lögnen

0
535
Hesekiel 9:5

Lyssnade på radion idag, 11e September. Nästan inga kommentarer om 911 och dess konsekvenser (d v s, 16 år av krig, förstörelsen av 5 nationer i Mellanöstern, upp mot 4 miljoner dödade).

Däremot pratades en hel del om flyktingkvoter, skarpsinniga frågor, om ambivalensen beträffande humanitär politik, om bekymren angående ökande våldsbrott.

SÅ är det alltså, att leva i skuggan av en ”Stor Lögn”. Vissa tydliga sammanhang får bara inte kommenteras. Ingen kan till exempel säga i en bred offentlighet:

”den officiella berättelsen om 911 var uppenbart en lögn! sannolikt, för att få igång alla dessa krig”.

”Krigens konsekvenser är förstås migration, sociala problem som splittrar andra befolkningar.”

”Alltså. Sverige måste sluta stödja de amerikanska krigen, sluta sälja vapen, och se över sitt samarbete med Nato.”

Nej, så naivt! Det är förstås Hesekiel 9:5 som fortfarande gäller.

ANNONS