logo

TIDNINGEN

Konstauktion: Lägg ett bud på litografi av Stig Danielsson

I natt jag drömde det var fred på jord (u.å.). H: 41,7 x B: 59,5 cm (bildyta: 38 x 55,5 cm).

2018-01-20

Varje månad auktionerar vi ut ett konstverk, som kan förvärvas genom budgivning på auktionssajten Tradera. Samtliga försäljningsintäkter går till tidningens nya bildfond. Därmed kommer konstverken ut ur förråden och tidningen kan fyllas med ny konst.

Konstverket som under januari ligger ute till försäljning är en signerad färglitografi av Stig Danielsson med bildtexten I natt jag drömde det var fred på jord.

Stig Danielsson (1936-2014) var en svensk bildkonstnär, uppvuxen i Saltsjöbaden och utbildad vid Penbys Målarskola och Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Enligt Bukowskis är Danielsson främst känd för att uppmärksamma "det innerliga och allmängiltiga i situationer av utanförskap". Den skarpa kritiken mot de förtryckande maktstrukturer som föder utanförskap kombinerade han med att avbilda idylliska motiv, som blommor och stilleben.

Lägg ett bud här

Teckna en prenumeration här

Redaktionen

TIDNINGEN

Nytt nummer av FiB/K ute nu!

* Hur mår frihetshjälten Hugo Blanco idag? Möt honom och hans dotter Carmen Blanco - Hans O Sjöström har träffat dem i Uppsala.

* FiB/K granskar de svenska militärövningarna - 30 döda på 20 år!

* Stor intervju med en av våra nya arbetareförfattare - Daria Bogdanska i Malmö

...och mycket mer!

TIDNINGEN

Nytt nummer av FiB/K ute nu!

Stort unikt tema nummer om NYKOLONIALISMEN

* Europas bortglömda grymheter

* "Kolonialismens logik finns kvar" intervju med Afrosvenskarnas talesperson Kitimbwa Sabuni

* Är Kina den nya koloniherren i Afrika?

Dessutom

* Förläggaren Nils Andersson skriver från Frankrike om Gula västarna

* Försvarsminister Peter Hultqvist - fegare än Vatikanen!

Och mycket mer....