Håkan Nybergs bilder på auktion

0
247
Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Handskar, olja på duk.

Många av FiB/K:s läsare känner säkert igen Håkan Nybergs slagkraftiga politiska bilder. Nu går en stor mängd av dem på auktion i Stockholm. Metropol auktioner skriver bland annat så här i sin inbjudan:

“Konstnären Håkan Nyberg (1938–2013), har haft stor betydelse för Sveriges konstscen. Med en högljudd, socialistisk pensel som inte lät sig tystas av vare sig lagens långa arm eller näringslivets fasta ramar har han både hyllats och fördömts. Nu finns en samling utvalda verk signerade Håkan Nyberg ute till auktion hos Metropol Auktioner i Stockholm, med visning i helgen. […] Det sägs att författaren Jan Myrdal var gnistan som satte fart på krutdurken Nyberg genom sitt påstående att konstnärer ofta var fega i sitt tilltal. Kort efter Myrdals uttalande började Nyberg skapa sina uppmärksammade affischer.

Visning på Sveavägen 116, Stockholm fredag, lördag, söndag och måndag kl. 11–16. Alla bilder kan ses på Metropols hemsida. Onlindeauktion sker den 25 november på metropol.se

Välkommen med dina synpunkter!